معماری
خانه / مصاحبه ها / فریدون آسرایی در مصاحبه با «روزنامه صبا» : دنباله رو نیستم!

فریدون آسرایی در مصاحبه با «روزنامه صبا» : دنباله رو نیستم!

 مصاحبه فریدون آسرایی با روزنامه صبا

مصاحبه فریدون آسرایی با روزنامه صبا

متن کامل این مصاحبه :

فریدون آسـرایی؛ خواننده‌ی جریان اصلی موسیقی ایران موسوم به پاپ است و حدود 15 سال است که توانسته خود را در این مارکت موسیقی نگه داشته و حفظ کند. اغلب مردم او را با ترانه‌ی «خوشگل عاشق» می‌شناسند و با آن خاطره دارند اما قطعات هیت و آلبوم‌های موفق دیگری هم داشته است. او این روزها در تور کنسرت شهرستان ها به سر می‌برد و قرار است 24 اردیبهشت‌ماه در شهرستان شازند کنسرت داشته باشد. به همین بهانه با او درباره‌ی آلبوم جدیدش و همچنین مسائل روز موسیقی پاپ گفت‌وگو کرده‌ایم:

※آقای آسرایی در کنسرت شـازند از چه سازهایی در ارکسترتان استفاده می‌کنید و چه قطعاتی را قرار است اجرا کنید؟

گروه ما طبق معمول گروهی شش نفره است که از درامز ، پرکاشــن، بیس، کیبورد، گیتار و ویولن تشکیل شده است. معمولا پایه و اساس یک گروه پاپ بیس، درامز، پرکاشن و کیبورد است و بستگی به فضای موسیقی که در ایران گیتار هم اضافه می‌شود و ما هم چون در کارهایمان از ویولن زیاد استفاده می‌کنیم، این ساز در کنسرت‌هایمان هم هست. قطعات هم منتخبی از آلبوم‌هایی است که تاکنون منتشر کرده‌ام که آخرین آنها «عشــق یعنی» بوده است و البته تعدادی از تک آهنگ‌هایم را هم می‌خوانم. یک آهنگ هم از قطعات سریال «عاشقانه» که به تازگی در شبکه نمایش خانگی پخش شده اجرا خواهیم کرد.

※به سریال «عاشقانه» اشاره کردید؛ شما سابقه‌ی اجرای ترانه‌های تیتراژ برنامه‌ها و سریال‌های مختلف را داشته‌اید. باتوجه به اینکه در ایران خوانندگان رسانه‌ای مخصوص پخش و ارائه‌ی آثارشان ندارند، خواندن ترانه‌های تیتراژ و کلیپ سریال‌ها چه تأثیری بر کار خوانندگان می‌گذارد؟

خیلی از خوانندگان ما هستند که از طریق تیتراژ به شهرت رسیده‌اند؛ اگر سریال تلویزیونی باشد مخاطبش طبیعتاً بیشتر هم هست و اگر آهنگی که ساخته می‌شود مطلوب بوده و مناسب تیتراژ همان کار باشد مطمئناً بسیار تأثیرگذار است. چند نفر از خوانندگانی که بسیار مطرح هم شده‌اند از همین طریق بوده؛ عده‌ای از آن‌ها در تلویزیون و عده‌ای دیگر در سریال‌های شبکه نمایش خانگی این اتفاق برایشان افتاده است.

※چند سالی است که زمزمه‌هایی می‌شنویم که مافیای موسیقی تیتراژ وجود دارد یا این که از خوانندگان پول دریافت می‌کنند! آیا این موضوعات حقیقت دارند؟

بعضی از این موضوع‌ها برمی‌گردد به سلیقه‌ی آهنگساز ، تهیه‌کننده و کارگردان. به هر حال برخی صداها را دوست دارند و می‌خواهند از همان صداها در کارهایشان استفاده کنند، ولی بسیاری از سریال‌ها هستند که بسیاری از خوانندگان تیتراژهایشان را می‌خوانند اما شنیده و دیده نمی‌شوند. نباید بگوییم تیتراژ مختص یک سری از خوانندگان است! بسیاری از خوانندگان حتی برای اینکه برای بعضی فیلم‌ها بخوانند پول هم پرداخت می‌کنند ولی خود آهنگ باید ظرفیتش را داشته باشد و بگیرد و تا زمانی که آهنگ مورد نظر قوی و گیرا نباشد، معروف‌ترین خواننده هم که باشید یا برای مهمترین فیلم‌ها و سریال‌ها بخوانید، شنیده نمی‌شود و کمکی هم به دیده شـدن آن فیلم یا سریال نمی‌کند. برعکسش هم صادق است یعنی اگر آهنگ و ترانه ترکیب مناسبی داشته باشند و اصطلاحاً در میان مردم بگیرند ، هم به خواننده کمک می‌کنند و هم به فیلم ، سریال یا برنامه.

※به تازگی در برنامه‌ی «سین سیما» در تلویزیون موسیقی شما برای برنامه‌ی «وقتشه» به عنوان بهترین موسیقی تیتراژ نوروز انتخاب شد. مثل این که قرار بود جوایزی اهدا شود، آیا شما جایزه‌ی آن برنامه را دریافت کردید؟

این جایزه را تاکنون که نداده‌اند. نمی‌خواهم پیش داوری کرده باشم اما باید از کسانی که مسئول آن برنامه بودند بپرسم که آیا قرار بود این جایزه را بدهند یا خیر؟ اگر قرار بوده این جایزه داده شود پس چرا تاکنون این اتفاق نیفتاده است و اگر قرار نبود داده شود چرا این موضوع را عنوان کرده‌اند و در تلویزیون بارها اعلام کردند!

※خبرهایی بود که آلبوم جدیدتان را قرار است به زودی منتشر کنید. این موضوع اکنون در چه مرحله‌ای است؟

کار آلبوم را مدتی می‌شود شروع کرده‌ایم و فکر می‌کنم تا زمانی که آماده انتشار شود، چهار سال از انتشار آلبوم گذشته باشد چون «عشق یعنی» که آخرین آلبومم بوده است، سه سال ونیم پیش منتشر شده بود و همیشه فاصله‌ی میان آلبوم‌های من هرکدام چهار سال بوده است. این آلبوم هم از این قاعده مستثنی نیست!

※با توجه به اینکه ذائقه‌ی علاقه‌مندان موسیقی تغییر کرده است و بیشتر به سمت موسیقی تلفیقی رفته، شـما قصد ندارید در آلبوم جدید به سمت موسـیقی فیوژن بروید یا اشکال جدید را تجربه کنید؟

فضای تلفیقی را با بهروز صفاریان در سـال 91 و با آلبوم «خیام» تجربه کرده ام؛ شعرهای خیام را با موسیقی الکترونیک و وکال متفاوت اجرا کردیم. درست است که سعی می‌کنم به روز باشم و فعالیت‌هایم به روز باشد اما دنباله رو کسی و جریانی نیستم و نخواهم بود. هنرمند باید طوری فعالیت کند که برای دیگران الهام بخش باشد؛ نه اینکه به طور مداوم از دیگران الهام بگیرد یا تقلید کند. من فضای موسیقی امروز موسیقی جهان را پیدا می‌کنم و سعی می‌کنم بدانم امروز در سطح بین‌المللی جوانان چه فضاهایی را می‌پسندند و تلاشم این است که در همان فضا کارهایم را ارائه کنم به نحوی که آن فضاها را متعلق به خودم می‌کنم. نگاه نمی‌کنم ببینم در ایران چه چیزی ساخته شده و روی بورس آمده تا من هم همان کار را بکنم چون آن افراد که آن کارها را خلق کرده‌اند استفاده‌اش را برده‌اند و هر نوع تکراری دست دوم و دست چندم می‌شود. من اگر بخواهم دنباله رو آنها بشوم فایده‌ای ندارد. مثالش این است که شاید علی کریمی الگویش مارادونا بوده که شـده علی کریمی. اگر الگویی در ســطح خودش می‌داشت هیچ وقت به جایگاه فعلی خودش نمی‌رسید. من هم سعی می‌کنم فضاهای موسیقی پاپ جهان را درک کنم و برآیندی از آن‌ها و علائق خودم را در کارهایم بگنجانم. متأسفانه در ایران این‌گونه است که یکدیگر را تقلید می‌کنند؛ از زمانی که بهنام بانی که خیلی خواننده خوبی است و صدای کاملی برای خوانندگی دارد و همیشه هم گفته‌ام خوانندگانی مثل بهنام بانی به موسیقی کشور کمک می‌کنند چون صدای خوب و اساساً توانایی خواندن دارند، حتی مردم را می‌بینم که سبیل‌هایی مثل بهنام بانی می‌گذارند. خود من تاکنون ندیده بودم سبیل یک آدم را هم کپی کنند و به آن می‌‌گویند «سبیل بانی»! خوانندگان ما هم به همین وضع افتاده‌اند، اگر سبیل را تقلید نکنند دسـت کم صدایشان تقلیدی است. توصیه‌ی من به این دسته خوانندگان این است که سـعی کنند صدای خودشان را پیدا کنند.

※نظرتان درباره‌ی کلیت این پوسـت اندازی جریان اصلی موسیقی پاپ چیست و آیا نسل قبلی خوانندگان با این پوست اندازی همراه می‌شود؟

سـال های 82 و 83 اوج موسیقی ریتمیک و شش و هشت در ایران بود؛ زمانی که تازه موسیقی شش و هشت آزاد شـده بود و ما در اوج آن فضا آلبومی به نام «غریبه» منتشر کردیم که حتی یک آهنگ شش و هشت در آن نبود! یعنی اصلا ما به فضای موسـیقی آن روز توجه نکردیم. نه این که من مدام خودم را تکرار کنم اما همان طور که اشاره کردم سعی می‌کنم خودم را با موسیقی روز جهان هماهنگ کنم و نه موسیقی روز ایران. به طور کلی موسـیقی پاپ ایران را خیلی کم گوش می‌کنم مگر این که رستورانی یا اتومبیلی باشد و این موسیقی‌ها را گذاشته باشند و نوع موسیقی‌ای که گوش می‌کنم متفاوت است. خودم را هیچ وقت آهنگساز نمی‌دانم و فقط ملودی پردازی کرده‌ام و گاهی سـعی می‌کنم از ملودی دیگران هم استفاده کنــم ولی اصل شکل دادن فضای موســیقی به سلیقه و شیوه‌ی تنظیم کننده برمی‌گردد. تنظیم کننده باید موسیقی روز را در نظر بگیرد و کاری کند که مورد اسـتقبال قرار بگیرد و آن هم تحت تأثیر فضایی است که تهیه کننده به سمت آن سوقش می‌دهد. ما کار خودمان را می‌‌کنیم و خوشبختانه باز هم در این آلبوم بهروز صفاریان عزیز به عنوان مدیرهنری در کنار ما هست و چند کار هم از او می‌خوانم. خوشحال هستم که آلبوم‌های قبلی‌ام به عنوان بهترین آلبوم‌های‌ پاپ از سوی جشن‌ها و جشنواره‌ها انتخاب شده‌اند و افتخار می‌کنم وقتی برای اولین بار در جشنواره‌ی فجر به موسیقی پاپ جایزه می‌دادند عنوان بهترین آلبوم را کسب کردم. اگر می‌خواستم دنباله رو کسی باشم تصور نمی‌کنم این افتخارات نصیبم می‌شد.

※به ملودی اشاره کردید. لحظات و دقایقی در برخی ملودی‌ها و برخی آهنگ‌های شما وجود دارد که باعث شده به شدت مورد استقبال مردم واقع شـوند و بگیرند. فوت کوزه گری در ملودی پردازی و شکل خواندن و لحن چیست که باعث می‌شود یک آهنگ فراگیر شود و اصطلاحاً گُل کند؟

یک کار وقتی می‌گیرد، یک مجموعـه در آن موفقیت دخیل هستند. معمولا مجموعه‌ای است از یک ترانه‌ی خوب، یک ملودی خوب و از یک تنظیم درست. این مجموعه اگر کامل باشد، قاعدتاً مورد استقبال قرار می‌گیرد. بله ملودی بسیار تأثیرگذار است و بعضی وقت‌ها با یک گیتار و یک ملودی خوب می‌توانید کاری کنید که از یک ارکستر برنمی‌آید! اما یک نکته را نباید فراموش کرد و آن هم این که پایه و اساس یک قطعه‌ی خوب در موسیقی پاپ را ترانه‌ی خوب شکل می‌دهد؛ شاید بسیاری از خوانندگان اهمیتی برای ترانه قائل نباشند اما شاید باور نکنید، ترانه‌ی خوب چقدر تأثیرگذار است در موفقیت یک آهنگ! وقتی ترانه قوی باشد بعضاً ملودی ساختن بسیار راحت می‌شود و شما را به آ نجا که باید بروید، می‌برد. من تحت شرایطی ملودی‌هایم را می‌سازم و همیشه دنبال ترانه‌های خوب هستم. بعضی مواقع یک سال یا دو ســال می‌گذرد اما ترانه‌ی خوب به دستم نمی‌رسد ! وقتی درگیر اجرا می‌شوم ارتباطم با ترانه‌سراها کم می‌شود اما پیش می‌آید که با فردی آشنا می‌شوم که عالی می‌نویسد و من هم به وجد می‌آیم و ملودی خوبی روی آن می‌گذارم. ترانه واقعا مهم است! دوستی دارم به‌ نام رامین زمانی که نصیحت می‌کرد و می‌گفت 70 درصد موفقیت یک خواننده روی انتخاب ترانه‌هایش است.

※شما با بهروز صفاریان کار می‌کنید و او آثار ناموفق خیلی کم داشته است. چگونه این رابطه‌ی مستمر را تا امروز حفظ کرده‌اید و آیا قرار است ادامه پیدا کند؟

من توسط تهیه کنندگان کارهایم که به بهروز صفاریان علاقه داشت با او آشنا شدم و این افتخار را پیدا کردم که در آلبوم اولم با او همکاری داشته باشم. تقریبا چهار آلبوم را با این تهیه‌کننده منتشر کردم؛ «غریبه»، «عشق یعنی» و یک آلبوم لیریک و دکلمه. من و این تهیه‌کننده‌ی عزیز هر دو علاقه‌ی زیادی به کارهای بهروز صفاریان داریم و آلبوم بعدی هم این همکاری مشترک شکل می‌گیرد. صفاریان یکی از بهترین‌های ایران در این ژانر است. صفاریان کسی بود که هم «خوشگل عاشق» را تنظیم کرده که اسلو بود و هم «عشق یعنی»که ریتمیک بود و در هر دو مسیر هم موفق عمل کرد. در زمینه‌های دیگر کاری هم صفاریان کارنامه‌ی خوبی دارد…

درباره ی zahra

همچنین ببینید

مصاحبه فریدون آسرایی

فریدون آسرایی: برای دیدن مادرم آمدم اما وابسته‌ی خاک و مردم ایران شدم!

فریدون آسرایی در مصاحبه با «خبرگزاری میزان» : ※برای دیدن مادرم آمدم اما وابسته‌‌‌ی خاک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *